Czechy, Niemcy i okolica

Szanowni Państwo,
Położenie naszego pensjonatu w Świeradowie  sprawia, iż można podziwiać nie tylko wspaniałą naturę gór czy cieszyć się jej darami w postaci leczniczego radoczynnego powietrza, wody , ale daje też mozliwośc zwiedzenia pobliskich miejscowości w tym Czech i Niemiec.

Dzielnica Świeradowa zwana Czerniawą  Zdrój graniczy z Czechami, a o niecałą  godzinę jazdy samochodem oddalone jest stąd  piękne czeskie miasto Liberec czy stare niemieckie miasto Görlitz ( po polskiej stronie Zgorzelec). Warto je zwiedzić. Goerlitz leży  dokładnie  na 15 Południku i słynie z ponad 4000 budynków uznanych przez Unseco za skarby kultury.  Do najważniejszych zabytków należy XV wieczny  Zespół  Świętego Grobu składający się z trzech kaplic. Pierwsza z nich to kaplica Świętego Krzyża. Jest to budowla dwupoziomowa. Dolna część to kaplica Adama, a górna to kaplica Golgoty. Układ jest wzorowany na Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie.Ale w tym mieście mozna  zobaczyć o wiele więcej...  Ze względu na urok często w Goerlitz kręcone są filmy przez najławniejszych amerykańskich i europejskich reżyserów. Między innymi powstały tam sceny do filmu w 80 dni dookoła świata z Arnoldem Schwarzenegerem,a także do  do filmu „The Grand Budapest Hotel“  w reżyserii  Wesa Andersona („Moonrise Kingdom“), film powinien ukazał się na ekranach kin w 2014 roku.  Goerlitz odwiedziło już wiele sławnych osób,  między innymi : Adrien Brody, Willem Dafoe, Ralph Fiennes, Bill Murray, Edward Norton, Tilda Swinton, Owen Wilson, Arnold Schwarzeneger, Angelina Joli, Brat Pit, Clooney i inni.. Zapraszamy i Państwa na wycieczkę po tym mieście.

Warto też zwiedzić  stary Budziszyn ( Bautzen) jest on  do dnia dzisiejszego stolicą Serbo-Łużyczan (Sorben),  czy też  Miśnię ( Meissen)  znaną z przepięknej porcelany i wspaniałego białego wina! Do Drezna mają Państwo ledwie 1,5 godziny jazdy samochodem  i około 2 godzin do Pragi.

Tak więc Świeradów Zdrój to kurort pełen kultury i położony na " kulturowym szlaku" łączącym trzy państwa unijne: Polskę, Czechy i Niemcy.

Styk trzech granic PL-Cz-N okalają bardzo stare góry. Wśród nich  oprócz Stoku Izerskiego, Sępiej Góry wróżnia się  stara góra kultów pogan słowiańskich zwana  górą Światowida ( obecnie położona po czeskiej stronie granicy).

Osobom  uprawiającym wspinaczkę skałkową polecamy Góry Żytawskie wraz z miejscowościami  Oybin i  Jonsdorf położonymi ledwie kilka kilometrów od  Zittau ( dawniej Żytawa). W Jonsdorf warto zwiedzić tropikalny "Dom Motyli", można też za niewielka opłata skorzystać z całorocznego lodowiska.

Ten trójkąt trzech państw i kultur zachwyca przyrodą, zabytkami,  pięknymi zamkami, trasami rowerowymi, nartostradami  i  oczywiście klimatem. W każdym z trzech państw znajdą Państwo piękne  miejscowości uzdrowiskowe. Są też miejsca przygotowane specjalnie dla najmłodszych, np. kilku hektarowy park zabaw dla dzieci zlokalizowany przy Zittau, Dom Motyli, kolejka wąskotorowa prowadząca w góry, Park wodny Babilon w Libercu.

W 2013 roku został oddany do użytku wielohektarowy obszar sportów wodnych  zwany Berzdorfersee (położony  ok. 40 Minut jazdy samochodem  od nas pensjonatu). Berzdorfersee to jezioro powstałe po rekultywacji kopalni węgla.

W samym Świeradowie w ciągu ostatnich lat powstały nowe obiekty  : stadion,  nowoczesny Skate Park dla młodzieży,  górskie ścieżki rowerowe  prowadzące przez las tzw singltrecki, nartostrada z koleją gondolową, aquapark, trasy biegowe dla narciarzy, centrum kulturalno-edukacyjne "Czarci Młyn"., centrum edukacji  ekologicznej "izerska łąka", które kusi mnogością swoich projektów i ofert dla każdego. Odwiedzając stronę Miasta Świeradów Zdrój dowiesz się o tym projekcie między innymi, że  "odwiedzając Centrum Edukacji Ekologicznej NATURA 2000 „ Izerska Łąka” w Świeradowie-Zdroju poznasz:

  • Faunę i florę łąk Gór i Pogórza Izerskiego, które stanowią jeden z 3 obszarów NATURY 2000, funkcjonujących na terenie Gminy Miejskiej Świeradów-Zdrój.
  • Latem obraz czystego, pozbawionego zanieczyszczeń, nieba nad Izerami.
  • Istotę zanieczyszczenia nieba światłem.
  • Życie pszczelej rodziny, dzięki  wyposażeniu wnętrza ula oraz jego otoczenia w system mikro kamer i mikrofonu, które umożliwią ich całodobową obserwację."

Zapraszamy , prosimy nas odwiedzić i spędzić niezapomniane wspaniałe chwile razem z nami !

Państwa Dębowy Dwór

Newsletter